fbpx

Nowożeńcy, przełamcie stereotypy!

Od dawna wiadomo, że świat nieustannie idzie, a nawet biegnie do przodu. Objawia się to w wielu aspektach – zarówno postępu technologicznego, jak również zamian kulturowych oraz ewolucji dotychczasowego stylu życia. Szczególnie ludzie młodzi skorzy są do zrywania z tradycyjnymi rozwiązaniami, przełamują stereotypy i kreują nowe trendy zachowań w różnych obszarach swoich życiowych aktywności. Nie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o uroczystości weselne. Narzeczone pary idą z duchem czasu i prześcigają się w wynajdywaniu oryginalnych pomysłów na celebrowanie tego ważnego w ich życiu wydarzenia.

Można powiedzieć, że wszystko sprowadza się do poszukiwania kreatywnego połączenia w tym szczególnym dniu – tradycji z nowoczesnością. Trzeba bowiem pamiętać, że na ślubie i weselu pojawią się nie tylko ludzie młodzi, ale również ukochane babcie, dziadkowie, ciocie czy starszej daty „przyjaciele domu”. Oprócz tego, że para młoda jest najważniejszym „obiektem” w tym wyjątkowym dniu, to z całą pewnością zależy jej także, aby wszystkie osoby zaproszone na ślub i goście weselni – czuli się miło, komfortowo oraz nie byli zakłopotani. Dla większości gości o nieco bardziej konserwatywnych przekonaniach, spełnieniem będzie na pewno sama uroczystość ślubna, jaka zwykle odbywa się w tradycyjnej atmosferze wewnątrz kościelnych murów.

Często zdarza się jednak, że zakochani decydują się wyłącznie na ślub cywilny. W ostatnim czasie obwarowania prawne, związane ze ślubami cywilnymi, zostały mocno zliberalizowane, dzięki czemu organizacja tego typu wydarzenia, może odbyć się, np. na łonie natury. Niezależnie jednak od rodzaju ślubu, bezpośrednio po nim nadchodzi  czas wesela, którego organizację warto rozważyć w zupełnie nowej, nieszablonowej odsłonie. Coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszą się wesela organizowane w plenerze. Podstawową zaletą takiego wesela są niesamowite wrażenia wizualne, jakich doznają zaproszeni podczas świętowania i dobrej zabawy w cudownych plenerach górskich, nad jeziorem, na leśnej łące lub w ogrodzie, pośród kwiatów i motyli.

Klimatyczne i efektowne namioty weselne

Dobrze zorganizowana impreza plenerowa, pozwoli cieszyć się każdemu doskonałym samopoczuciem oraz pozostawi u gości niezapomniane wrażenia na długie lata. Po dokonaniu wyboru odpowiedniego, urokliwego miejsca, najlepiej o dużej, równej powierzchni trawiastej, należy zadbać o właściwe zadaszenie. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ trzeba pamiętać, iż pogoda, nawet w lecie, bywa nieprzewidywalna. Żeby zadbać o pełen komfort gości, zapewnić chronioną przestrzeń dla firmy cateringowej, powierzchnię taneczną, miejsce dla muzyków itp., najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnych namiotów weselnych. Oferowane na rynku namioty, które dedykowane są do obsługi takich wydarzeń jak wesela, to prawdziwe architektoniczne cuda, które w niczym nie przypominają obskurnych i niefunkcjonalnych zadaszeń, z jakimi każdy miał do czynienia, np. w trakcie festynu.

Namioty weselne, oprócz tego, że są bardzo wytrzymałe, to przede wszystkim w niczym nie ustępują szykownym restauracjom i salom balowym, a stwarzają przy okazji szereg dodatkowych możliwości, np. umieszczenia obok atrakcji dla dzieci w postaci dmuchanej zjeżdżalni. Duża estetyka wykonania i jednocześnie elegancka prezencja namiotu weselnego, z pewnością przejdą najśmielsze wyobrażenia uczestników i pozwolą celebrować im ten wyjątkowy dzień w niecodziennej atmosferze.

Namiot w praktyce, czyli wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać

Namioty mają różne kształty, nie tylko o podstawie prostokąta, ale mogą być także koliste. Dla odpowiedniego przewiewu, namiot plenerowy posiada tzw. ścianki zasłonowe, które reguluje się w zależności od preferencji i potrzeb (pogoda). Z chwilą nastania mroku, uruchamiane jest, salonowe wręcz, oświetlenie. Okna mają niebanalne kształty, łukowe wykończenia i specjalne, gustowne przesłonki. Różnego rodzaju prześwity i zasłonki, nadają klimatu całej architekturze i aranżacjom. Dach tej eleganckiej “budowli” może być panoramiczny (z widokiem), specjalnie zaciemniany bądź zwyczajny, jednak odbijający promienie słoneczne i chroniący przestrzeń wewnętrzną przed nadmiernym nagrzaniem. Koniecznie też dach powinien być wodoodporny (przeciwdeszczowy), o budowie dwuspadowej bądź o konstrukcji gwiazdy. Całe otoczenie namiotu i terenu wesela, może być dodatkowo udekorowane, m. in. za pomocą okazałych lampionów, klimatycznych latarenek, jak również wiązankami i innymi roślinnymi kompozycjami. Najczęściej konstrukcja takiego namiotu jest aluminiowa lub stalowa (rzadziej drewniana). Jej wytrzymałość ma bowiem kolosalne znaczenie w czasie zmiany warunków atmosferycznych i wystąpienia różnych anomalii pogodowych. Solidna konstrukcja i dobra jakość poszycia dachu (zwykle grubszy materiał PCV lub poliester), dają gwarancję bezpieczeństwa dla gości i kontynuowania dobrej zabawy, nawet w momencie wystąpienia ulewnego deszczu, burzy, wichury, opadów gradu czy działania innych czynników mechanicznych. Dodatkowym zabezpieczeniem dla stabilności konstrukcji, powinny być specjalne obciążniki i kotwy. Bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną w przypadku tego rodzaju zadaszeń, dlatego też namiot weselny musi posiadać atest trudnopalności materiału, z jakiego został wykonany (certyfikat M2). Profesjonalna firma świadcząca usługi z zakresu wynajmu takich namiotów, powinna także legitymować się certyfikatem zgodności z normą BVCTS, zapewniającej o bezpieczeństwie konstrukcji zadaszenia, właśnie na okoliczność potencjalnych ekstremalnych zdarzeń pogodowych, o jakich wspomniano powyżej.

Specyfika namiotów weselnych stwarza możliwości wykorzystania ich niemal przez cały rok, może za wyjątkiem okresu zimowego. Parametry materiału, jakim powleczona jest metalowa konstrukcja, izoluje przed nagrzewaniem się wnętrza, natomiast w sezonie jesiennym, namiot może być bardziej doszczelniony i wyposażony w system dmuchaw/nagrzewnic dla zapewnienia komfortowej temperatury w środku. Czasami plenerowej imprezy weselnej nie jesteśmy w stanie zorganizować pod jednym tylko namiotem, niezbędne są dwa lub trzy. Firmy specjalizujące się w działalności wynajmowania namiotów, mają w dyspozycji większą ich liczbę, a co najistotniejsze, potrafią systemowo łączyć je ze sobą, stwarzając przy tym wrażenie jednej przestrzeni oraz zapewniając odpowiednią komunikację pomiędzy namiotami. Zwyczajowo przyjmuje się, że dla komfortowej obsługi wesela na 100 osób, wystarcza namiot o wymiarach 10×25 m. Na rynku bez trudu można znaleźć namioty małe, średnie oraz o pojemności do 200 osób. Ceny wynajęcia namiotu są bardzo różne i uzależnione od kilku czynników, jednak wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, powiększone o koszty transportu. Zwykle w cenie powinien zawarty być montaż specjalnej podłogi, dzięki której panie na szpilkach będą mogły bez problemów zatracić się w tańcu. Ostateczne koszty zależą od zakresu współpracy z taką firmą, wielkości namiotu, usług dodatkowych, miejsca zabudowy i aranżacji terenu wesela.

Warto zdecydować się na zaangażowanie specjalistycznej firmy do realizacji usługi kompleksowej, czyli związanej z dostarczeniem, montażem, demontażem i wywozem namiotu. Najczęściej takie podmioty oferują również pełne doradztwo i wykonawstwo aranżacji całego wesela “pod chmurką”, dysponując doświadczeniem i pakietem gotowych rozwiązań. Trzeba pamiętać, że organizacja wesela w plenerze nie należy do najłatwiejszych i zajmuje mnóstwo przygotowań, jednak na pewno warto jest poświęcić swoją energię na realizację takiego przedsięwzięcia. Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie w życiu większości z nas, dlatego warto sprawić, żeby ten dzień był wyjątkowy, co sprawi, że wszyscy świadkowie tych chwil, pozostaną ze wspaniałymi wspomnieniami przez wiele następnych lat.